Ave Taavet, 2024

Jälle on üks aasta Vikerkaart ümber saanud. Lugejad olid jätkuvalt meie lainel veebis, raadios, paberil ja üheskoos Fotografiska saalis, mille eest oleme lõputult tänulikud. Avaldasime tekste läbikukkumisest, kväärkultuurist, mälestustest, kriisidest, Tallinnast, sõjafilosoofiast, humanismist ja skibidist. Aasta vaimu võttis aga ilmselt kõige paremini kokku Marta Pulga lugu võitlusest iseendaga ja jõudmisest ATH-diagnoosini. Sellest tekstist sai mõne nädalaga kõige loetum lugu Vikerkaare veebis üldse, sellest ajast kui meil lugemisträkker on olnud, seda loeti rohkem kui kõiki ülejäänud aastatopi lugusid kokku. Nii et kui sul see lugu veel mingil moel lugemata on, siis alusta oma uut aastat sellega.

Põhjuseid ärevuseks jagub. Ukraina sõda jätkub ja kuigi meie mail on õnneks jätkuvalt rahu, on siiski murettekitavaid märke meie poliitika julgeolekustamisest – nii kirjutas suvises kriisidenumbris Tõnis Saarts. Sel teemal vestlesime ka Fotografiska suures saalis, saate seda vestlust kuulata meie IDA-Raadio lehelt. Jätkub ka sõda Gazas, mis on kütnud kirgi terve aasta jooksul ka Eestis, ainult et peamiselt kultuurisõdade vaimus. Selle asemel, et taguda oma sõpru maapõhja selle eest, et nad toetavad ühte või teist poolt (Lähis-Idas pole sellise klaviatuurisõdalase-toetusega niikuinii midagi peale hakata), võiks lugeda rohkem tekste piirkonna ajaloost, tänapäevast ja võimalikest tulevikkudest. Üks koht, kust alustada, on näiteks Kristjan Pruuli tekst tehnoloogia rollist Gaza sõjategevuse võimendamisel. Kuulata võiks ka Taskuvikerkaare aasta populaarseimat episoodi, milleks oli vestlus Gustav Kalmuga antisemitismi poliitilisest kasutamisest Euroopas ja mujal.

Oma lugejad leidsid siiski ka olmelisemad ja ajatumad teemad. Elu Tallinnas pakkus inspiratsiooni räntideks (Anette Parksepp) ja rõõmuhüüeteks (Sveta Grigorjeva). Oma kiidulaulu said ka Tallinna saunad – mingu neil ka uuel aastal hästi! Doris Kareva tagakiusamine Tartu ülikoolis 1978ndal aastal kõlab ka täna vägagi päevakajaliselt. Aga mitte vähem populaarne ei olnud Tiit Aleksejevi meenutused Tartust kümme aastat hiljem.

Kirjanduskriitikast kogusid populaarsust Made Luiga arvustus Sven Mikseri “Varedast”, Johanna Rossi arvustus Mati Undi biograafiast ja Alari Alliku mõtisklus Strugatskite radadel.

Uuel aastal jätkame kõigil rinnetel. Võrklaev tänavu meile uut kodukat ei andnud, ehk annab Ligi selle 2025ndal. Igaljuhul oleme teiega paberil, veebis, raadios ja laivis. Pange end kirja meie kuulajaks IDA-raadios, Spotifys ja kõigis podcasti-äppides. Ja muidugi uuendage Vikerkaare tellimust, tellige teine ka sõbrale kingituseks ja veetke vaba aeg heade tekstide seltsis. Aasta viimasteks tundideks anname kaasa Marta Pulga soovid ja sajatused:

“Mul on kõrini ravitsejatest, konstellööridest ja teistest, kes esitlevad arvamusi faktidena, ingliterapeutidest ja spirituaalsetest ossidest, kes joodavad inimestele mingeid ainekokteile ning jutustavad kaksikhingedest ja muust jurast. Mind ajab närvi, et kui ma tagantjärele guugeldan oma esimese psühholoogi Ene nime, näen, et ka tema on hoopis holistiline terapeut, kes jagab oma sotsiaalmeedias Ants Rootslase saadet. Mul on kõrini inimestest, kes põhjendavad iseloomuomadusi tõsimeeli tähtkujudega ja peavad end sealjuures intelligentseteks. Kui ma veel ühe korra pean kuulma „jäärade eripäradest“, siis ma löön sulle selle Maalehe horoskoobiga vastu pead. Ma põlgan neid inimesi, kes oma teadmatuses teevad teistele kahju ja võtavad neilt selle eest veel raha. Ja samal ajal olen ma tänulik. Sellele ühele mehele, kes pärast minu 20 aastat vaimse tervise süsteemis tundis ära, millega on tegemist. Neile tarkadele naistele – psühhiaatrile ja psühholoogile –, kes õpetavad mind täna, kuidas elada ja, veel enam, õitseda, sellise ajuga, nagu minule juhtumisi antud on”.

Vikerkaare populaarseimad tekstid aastal 2024 olid järgmised, tähestikulises järjekorras:

Tartu 1988 – Tiit Aleksejev

Ühe luhtunud soovi radadel Stalkeri ja Shinrani jälgedes – Alari Allik

Kohusest olla paiksooline – Sara Arumetsa

Ühe magalas elava naise päevik – Sveta Grigorjeva

Tallinna saunad – Jaakko Hallas

Tallinn 1978 – Doris Kareva

Suur-Eesti viirastus varases eesti rahvusluses – Mart Kuldkepp

Lase kirjutades käsi vabaks! – Made Luiga

Alaliselt ajutine Tallinna ühistransport – Tambet Muide

120 sammu eduni ehk allaandmise manifest – Heneliis Notton

Tallinnas on (elu alati natukene) sitt – Anette Parksepp

“Noorus kohustab” – Linnar Priimägi

Gaza ja tehisaru, ehk kuidas Iisrael tapatalgud täielikult automatiseeris – Kristjan Pruul

Läbi kukkumine – Marta Pulk

Kaitsedemokraatia militaarses infooaasis – Eesti lähitulevik? – Tõnis Saarts

 

Samal teemal

Vikerkaar